KESAT a.s., Pavel Herman, #7 | „Zlato uvnitř firmy“
V dnešní době se dostává čím dál více do popředí názor, že opravdovým pokladem úspěšné společnosti jsou lidé ve firmě. Tým lidí, kteří mají zápal a jsou ochotni obětovat svůj čas a energii, jsou snem každé společnosti. V jakém prostředí ale mohou tito lidé fungovat? To vše v rozhovoru s Pavlem Hermanem z KESAT a.s.
Bezesporu ve zdravém firemním prostředí, ihned odpovíte.
Zajímavá je tedy otázka, jak o inspirujícím firemním prostředí rozhoduje velikost firmy. Ukázkovým příkladem je atmosféra korporátní společnosti ve srovnání s malou firmou o dvaceti lidech.
„Když přijdete z korporátu do malé firmy, máte dojem, že už všechno víte a znáte. A během dvou týdnů jste v podstatě vyveden z tohoto omylu a nevíte vůbec nic o tom, jak malá firma funguje.“ – Pavel Herman
Cena rodinné atmosféry Kesat a.s.
Korporátní prostředí má určitou výhodu při definování a rozdělení rolí. Standartně připadá jedna role na jednoho člověka. Vše je jasné, bez jakýchkoli pochybností či nepochopení. Nyní si představte malou firmu o 20 lidech, z nichž každý musí zastávat zároveň více rolí, být v každé plně kompetentní a umět podle potřeby hbitě přepínat z jedné role do druhé.
Zda může tento systém malé firmy fungovat záleží na schopnostech vedoucího či majitele firmy, který všechny role identifikuje, popíše jejich smysl a náplň práce a následně do těchto rolí každého pracovníka vpraví takovým způsobem, aby se cítil ve všech svých rolích komfortně. Také je potřeba průběžně kontrolovat, zda jsou všechny role skutečně naplňovány a nedochází k jakýmkoli výpadkům či nepochopení. Může to zním lehce diktátorsky, ale je nutné dodat, že kontrola postupně ustupuje s tím, jak se zaměstnanec ve všech svých rolích upevňuje.
Magické slovo – naslouchat
To hlavní kouzlo ale teprve přichází – aneb jak moc je důležité umět naslouchat. Možná to již zní jako klišé, proto záměrně píšeme „umět naslouchat“. Nejde o činnost, ale o umění, které by měl ovládat každý vedoucí či majitel, pokud chce mít ve společnosti zdravou kulturu s obětavými členy firemní rodiny. Tomuto umění se naštěstí může naučit každý, kdo má trochu zdravé sebereflexe a je otevřený svému osobnímu rozvoji.
„Jsem člověk velmi hovorný a málo naslouchající a v okamžiku, kdy jsem se naučil naslouchat, tak mi to šlo všechno tak nějak líp.“ – Pavel Herman
4:00 Jaké to je pracovat pro rakouský korporát?
7:50 Co stálo za vznikem firmy Kesat?
8:35 Jak probíhá automatizace v dřevoprůmyslu?
16:50 Jak je to s kompetencemi v Kesatu?
19:20 Jaké to je vést tým takto kompetentních lidí?
21:00 Inspirace pro diváky
28:20 Všechny role jsou u nás stejně důležité
40:50 Poselství na závěr
Baví vás podobné téma? Podívejte se na všechny videa z rubriky management

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.