Jiří Zíka #17 | Hypnóza, řešení vašich problémů?
Jak zhypnotizovat slavného baviče? Co udělá hypnotizér, když na poště narazí za přepážkou na hodně nevrlou pracovnici? Jakým způsobem přesvědčit člověka, že je prezidentský bodyguard, který má chránit hlavu státu svým vlastním tělem? Musí mít hypnotizér copperfieldské charisma, nebo je to dovednost, kterou se každý motivovaný člověk dokáže naučit? Co je to manipulace a jak ji využít pro dobrou věc? Hostem dnešního podcastu je PhDr. Jiří Zíka.
Není legendy bez výjimečnosti, není legendy bez tajemství.
Jiří Zíka naplňuje tuto definici legendy bezezbytku – svojí celoživotní prací i oborem, v němž se proslavil, neboť hypnotizérství, ačkoliv se nejedná o žádné kouzelnické triky, máme stále spojované s něčím tajemným a těžko uchopitelným. Jiří Zíka pracuje přes 30 let jako aktivní psychoterapeut, ještě delší čas se věnuje hypnóze a hypnoterapii, má za sebou desetitisíce individuálních i skupinových sezení. Je také mediálně známou osobností, byl hostem talk show Jana Krause či Karla Šípa, měl svůj vlastní televizní pořad. Na portálu Psychologie pro každého je umístěn jeho seriál otázek a odpovědí o jednotlivých tématech hypnoterapie. V neposlední řadě je lektorem na essential college, kde trénuje studenty v mistrovství v komunikaci prostřednictvím transu a hypnózy.
Co je to hypnóza a jak se jí naučit?
Hypnóza se používá jako prostředek k léčení. S její pomocí lze řešit různé obtíže, které nám ztrpčují život, od triviálních zlozvyků, jako je kousání nehtů, až po chronické bolesti a další závažné problémy. Jedna ze základních hamletovských otázek zní: Spím či bdím? Také v souvislosti s hypnózou se hovoří o stavu mezi spánkem a bděním, o oddělení vůle od prožívání, o změněném stavu vědomí, jehož prostřednictvím se dopátráme toho, kým ve skutečnosti jsme. Jak však vytvořit pocit vzájemné důvěry, předvídatelného vztahu, který hypnotizérovi umožní vstoupit do „světa pod hladinou“ a komunikovat s naším podvědomím či nevědomím? Je tato schopnost člověku dána, nebo jde spíše o technickou dovednost, kterou si lze osvojit a celoživotně rozvíjet? Jak se vlastně učí hypnóza?
Zajímá vás téma hypnózy? Mrkněte na více videí.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.