Karel Kouřil #22 | O potřebě vzdělávání, výzkumu a vývoji i budoucnosti strojírenství
Dnešním hostem podcastu Ryba smrdí od hlavy je docent Karel Kouřil, člověk, jehož hlavním oborem jsou strojírenské technologie. Znalosti a zkušenosti v tomto oboru uplatňuje na mnoha pozicích a v nejrůznějších prostředích, od akademické půdy, až po praktický byznys. Vyučuje na Fakultě strojního inženýrství brněnské VUT, je členem Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, působí též jako poradce pro firmy v oblasti výzkumu a vývoje. V neposlední řadě založil vlastní výrobní společnost, kde úspěšně propojuje své teoretické i praktické poznatky.Je také absolventem Univerzity aplikovaného managementu a v budoucnu by na essential college měl vést ústav zabývající se nejenom produkcí a realizací, ale i kvalitou výroby.
V předchozím audio rozhovoru, který vznikl před dvěma roky, si Petr Pacher s Karlem Kouřilem povídal o věcech souvisejících se vzděláváním a aktuálním stavem školství. Za tu dobu se mnohé změnilo a zejména koronavirová pandemie přináší do oblasti akademického vzdělávání a edukativní péče nové problémy i výzvy. Také o nich bude v dnešním podcastu řeč. Jak se však posluchač dozví v závěru zajímavého a inspirativního rozhovoru, základní hodnotové poselství Karla Kouřila se v čase nemění.
Časová osa:
0:19 – Přivítání a představení hosta.
1:20 – Představení rozličných pracovních aktivit Karla Kouřila.
5:51 – O prospěšnosti školství mladým generacím, které se dnes připravují na ekonomickou profesní kariéru.
7:21 – Dopady koronavirové krize na formální vzdělávání.
8:38 – Nutné kompetence a zodpovědnosti manažera firmy k zajištění prosperity a úspěšného podnikání.
10:14 – Budoucnost strojírenství v ČR.
11:34 – Závěrečné poselství.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.