Libor Mattuš #25 | O biohackingu, rovnováze těla a mysli i návratu k přirozené podstatě člověka
Co je to biohacking a proč by ho měl normálně fungující jedinec praktikovat? Jak nás může biologicky i mentálně posunout vyšlápnout si jen tak v kraťasech na Sněžku? Co je to aktivační dýchání nebo brčkový dech? Jak převzít odpovědnost za to, co děláme a v jakém stavu se nachází naše tělo i mysl? Jak bojovat se stresem a stát se „nejlepší verzí sebe sama“? Hostem dnešního podcastu Ryba smrdí od hlavy je Libor Mattuš z firmy Code of Life.
Životní cesta Libora Mattuše
Náš dnešní host je mužem mnoha životních rolí: sinolog, tlumočník z čínštiny, biohacker, vedoucí projektů, mentální trenér, lektor i podnikatel. Životní příběh Libora Mattuše má však jednotící linku, kterou je cílevědomá a poctivá snaha o sebezdokonalování a nalézání harmonie mezi tělem a myslí. Na začátku jeho „cesty k sobě“ byly zdravotní problémy související s imunitou, které ho trápily už od dětství. Ty ho přivedly k judu a další východním (nejen bojovým) uměním. Naučil se čínsky a pracoval dlouhá léta jako tlumočník. Začal se věnovat tréninku paměti i výcviku kreativity. Na Univerzitě aplikovaného managementu vedl projekt tréninku paměti s využitím čínským znaků. Zároveň si však uvědomil, že aby péče o člověka mohla být komplexní, je zapotřebí zapojit také fyzično a propojit psychické i somatické oblasti. To ho přivedlo k biohackingu.
Co je to biohacking?
Podstatou biohackingu je cílená snaha o návrat k původní podstatě a přirozenosti člověka, a to cestou propojení vnějšího prostředí s vnitřním lidským světem. Biohacking se snaží na člověka dívat celostně, optimalizace fyzické kondice vede i k lepší mentální výkonnosti a psychické odolnosti. Biohackeři se zabývají tím, jakým způsobem různé lékařské vědy a disciplíny sjednotit a nabídnout konkrétní řešení problémů. Součástí jsou například různé formy dechových cvičení nebo chladová terapie, konkrétní metodu si však každý může podle svých možností a potřeb vybrat v podstatě sám. Důležité je převzít za sebe odpovědnost, neboť když jsme zodpovědní za to, co děláme, pak jsme zákonitě zodpovědností také za to, v jakém je stavu naše tělo i myšlení. Pro všechny tyto skutečnosti byl biohacking zařazen jako součást výuky na essential college a Libor Mattuš zde působí jako jeden z lektorů.
Jak dosáhnout co největší míry integrovanosti v našich rozličných životních rolích? Jak propojit tělo a myšlení a stát se nejrychlejší i nejpomalejší verzí sebe sama? Co člověku dá osobní setkání se světoznámým otužilcem a držitelem mnoha světových rekordů Wimem Hofem?
To vše se dozvíte v našem dnešním rozhovoru. Ale nejen to! Součástí podcastu budou i ukázky praktických dechových cvičení biohackingu. Takže neváhejte, zhluboka se nadechněte a pusťte si toto velmi zajímavé video.
Časová osa:
0:21 – Přivítání a představení hosta.
0:46 – Životní příběh Libora Mattuše – cesta k biohackingu.
4:12 – O umění Kung-fu.
5:51 – Přenositelnost toho, co děláme, z jednoho oboru do druhého.
8:15 – Komplexní propojení psychické a somatické oblasti – základní principy biohackingu.
14:40 – Praktikování biohackingu pro „normálně“ fungujícího člověka.
16:46 – Spojení fyzického těla a myšlení – čím člověka obohatí vyjít si v kraťasech na Sněžku?
19:47 – Chladová terapie – setkání s Wim Hofem.
23:35 – Integrovanost lidí v určité životní roli – kognitivní náročnost na biologické zdroje při myšlenkovém procesu.
25:45 – Co vede člověka k tomu, že má v životě více rolí bez ohledu na kognitivní zdroje?
28:41 – Kompetence úspěšných lidí dokončovat věci v souvislosti s psychobiologickou přirozeností
člověka.
34:11 – O podstatě biohackingu – propojení vnějšího prostředí a vnitřní světa.
35:43 – Začlenění biohackingu do vzdělávacího systému.
40:22 – Zařazení biohackingu jako součásti výuky na essential college.
42:47 – Převzetí zodpovědnosti za to, co děláme a v jakém stavu je naše tělo i mysl.
44:22 – Uvedení praktických dechových cvičení biohackingu.
47:35 – Kde posluchači najdou informace o biohackingu?
49:13 – Závěrečné poselství.
50:46 – Doplňující poselství Petra Pachera.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.