Jiří Šebek #27 | Jak uchopit podnikání a najít odvahu ke změně
Co vede člověka k tomu, že opustí svoji učitelskou profesi a stane se podnikatelem? Jaké jsou hlavní problémy klasického vzdělávacího systému v ČR? Proč jsou jedinou motivací velké části zaměstnanců pouze čísla na výplatní pásce? Jak dosáhnout toho, aby nám práce dávala smysl, bavila nás a naplňovala? Co by měl člověk udělat, pokud není se svým životem spokojený a touží po změně? Hostem dnešního podcastu Ryba smrdí od hlavy je Jiří Šebek.
Začátky ve školství
Náš dnešní host neměl cestu k podnikání rozhodně přímočaře nalajnovanou. Pochází z nepodnikatelského prostředí, je vystudovaným učitelem a ve školství také započal svoji profesní dráhu. Zkušenost, kterou učinil v našem klasickém vzdělávacím systému, však nebyla pozitivní. Po čase Jiří Šebek poznal, že toto prostředí nepřeje kreativitě a za nápady či nové přístupy je zde člověk po zásluze oceněn (nejlépe neprodloužením pracovní smlouvy…). Důležitá pro něj byla i zkušenost z Hongkongu, kde studoval, prošel různými profesemi a pracoval na částečný úvazek i jako učitel. Sám poznal, jak moc se zdejší vzdělávací systém liší od toho našeho – učitel tu vytváří komunitu a je součástí příběhu celé rodinu. V našem školství naopak chybí ochota vzít za svůj život zodpovědnost.
Z učitele podnikatelem
Jiří Šebek nakonec klasický český vzdělávací systém opustil a vydal se do světa byznysu. Pro Jiřího rodiče, kteří byli hrdí na to, že mají v rodině učitele, byl tento krok studenou sprchou. Ačkoli však s jeho rozhodnutím nesouhlasili, Jiřího jako svého syna nadále podporovali. To opět jen dokazuje, jak důležitou roli hraje v našich životech zdravé a silné rodinné zázemí. Jiří Šebek začínal podnikatelskou dráhu jako obchoďák v IT firmě svého kamaráda, během roku a půl však neudělal žádný velký obchod. Pochopil, že práce v byznysu ho baví, problém je však to, že se nesžil s produktem, který měl nabízet. Tehdy učinil zásadní životní rozhodnutí: udělal si živnostenský list a začal podnikat v oblasti byznys developmentu. Souběžně využil zkušenosti ze své předchozí profese učitele angličtiny a založil agenturu Dialect, S.R.O, která se zabývá jazyky a textovými překlady na nejvyšší odborné úrovni. Pedagogické nadání ostatně zúročuje Jiří Šebek i na Essential college, kde má na starosti katedru podnikání a rozvoje podnikatelské myšlení.
Jak vystoupit ze své komfortní zóny a učinit zásadní životní změnu? Jak dosáhnout toho, abychom každé ráno nechodili do práce se zamračeným obličejem? Smířili se už Jiřího rodiče, že nemají ze syna učitele, ale úspěšného podnikatele? Jaké je základní poselství člověka, který se nebál změny, ačkoliv mu život nabízel zdánlivě pohodlnou cestu v zajetých kolejích? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší další ze série zajímavých a inspirativních rozhovorů, které pro vás na Essential college a portálu Ryba smrdí od hlavy připravujeme.
Časová osa:
0:15 – Přivítání a představení hosta.
0:40 – Jiří Šebek o sobě.
1:40 – Jak se člověk z nepodnikatelského prostředí stane podnikatelem a jakou roli v tomto rozhodnutí hrála negativní zkušenost ze školství.
3:53 – Problémy současného vzdělávacího systému – pracovně-právní vztahy ve školství.
7:38 – Zkušenost se školstvím u nás a v Hongkongu.¨
11:07 – Jak dosáhnout toho, aby i obyčejné zaměstnance práce naplňovala – co dělat, abychom nežili v „matrixu“?
19:25 – Jaké prvky, které jsou důležité pro vědomý a odpovědný život, chybí v dnešním klasickém školství?
20:45 – První zkušenost s podnikáním v roli obchoďáka v IT firmě.
23:01 – Klíčové rozhodnutí – z dohodáře se stává živnostník v oblasti byznys developmentu, souběžné rozběhnutí druhého projektu – jazykové agentury Dialect, S.R.O.
24:11 – Jaká byla odezva rodičů na to, že se z učitele stal podnikatel?
25:50 – Kým se stal Jiří Šebek v rámci přerodu z učitele na podnikatele?
28:00 – Důvody, proč rodiče syna v jeho životním rozhodnutí podpořili, i když s ním nesouhlasili, a jak se to dívají dnes?
31:13 – Plány do budoucna.
32:07 – Závěrečné poselství Jiřího Šebka.
33:25 – Závěrečná douška Petra Pachera o potřebě převzít zodpovědnost za svůj život.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.