O level výš | Michal Stratilík o vyjednávání, argumentaci, lovu lidí i ošetřování emocí
Je složitější komunikovat se zákazníkem, nebo sedmiletou dcerou? Co je to batna a jak ji využít při vyjednávání? Měli bychom si v profesním i osobním životě vytyčit hranice, za které už nehodláme jít? Lze úspěšně lovit lidi a zároveň si vytvářet pozitivní vztah se zákazníkem, který je postavený na úctě a respektu? Hostem dnešního podcastu O level výš je Michal Stratilík z firmy SONET.
Studium na Univerzitě aplikovaného managementu
„Važte si druhých a nebojte se nových výzev!“ říká náš dnešní host, jenž pracuje jako šéf divize technologické firmy SONET, která se zaobírá platebními terminály. Skrze svého zaměstnavatele se také dostal ke vzdělávání na Univerzitě aplikovaného managementu. Z návratu ke studiu měl Michal Stratilík ze začátku obavy, ty se však velmi rychle rozplynuly. Byl mile překvapen prostředím, inspirujícími spolužáky i způsobem výuky, odlišným od toho, co dosud znal, či obecně o studiu MBA od ostatních slýchal. I proto studium zvládá velmi dobře, včetně jednoho z nejobtížnějších modulů, kterým je Vyjednávání a argumentace.
Vyjednávání, argumentace a ošetřování emocí
Jak sám Michal přiznává, právě tento modul mu velmi pomohl v profesním životě i v rámci partnerského vztahu. Díky novým zkušenostem a znalostem vyjednávání mnohem více praktikuje i v osobním životě. Také pochopil, že ať už se jedná o komunikaci se sedmiletou dcerou, řešení partnerské krize, či „lov“ nových zákazníků, je nesmírně důležité vážit si druhé strany a vnímat její potřeby. Druhou rovinou, velmi důležitou pro profesní i osobní rozvoj, je pak ošetřování emocí a schopnost pracovat s vlastním egem. Není přitom důležité jen umět správně zvládat emočně složité krizové situace, problém leckdy nastává i ve chvílích, kdy zažíváme přepjaté nadšení. I onen pověstný wow efekt může být projevem nezvládnutých emocí a způsobit i v rámci sociální interakce mnohé nesnáze a nedorozumění, jak ostatně sám Michal zažil přímo během výuky, kdy došlo z důvodu špatně zpracovaných pozitivních emocí ke konfliktu s jednou ze spolužaček. Ostatně o tom, jak záludný může být takzvaný maniakální tilt, vědí své i ti nejlepší sportovci či hráči pokeru.
Jak se poučit ze situací, kdy za nás promlouvá špatně opečovávané ego? Co byly ty největší a nejnáročnější výzvy při studiu vyjednávání a argumentace? Jaké jsou rozdíly v technikách při pracovním a soukromém vyjednávání? Proč je tak důležité naučit se naslouchat a respektovat názory druhé strany? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v rozhovoru s mužem, pro kterého není studium jen prostředkem k získání dalšího titulu či univerzitního diplomu, ale představuje především důležitou cestu k vlastnímu profesnímu i osobnostnímu rozvoji.
Časová osa:
0:17 – Přivítání a představení hosta coby úspěšného absolventa modulu Vyjednávání a argumentace.
0:57 – Michal Stratilík o sobě a zkušenostech ze studia MBA a modulu Vyjednávání a argumentace.
5:27 – Nejobtížnější témata a výzvy v modulu Vyjednávání a argumentace.
10:59 – Rozdíly v technikách při pracovním a soukromém vyjednávání.
14:28 – Batna a její role v soukromém životě.
20:16 – Odcházení z emočně vypjatých situací – problém wow efektu.
22:35 – Ego jako zrcadlo vlastního já.
24:54 – Závěrečné poselství
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Jako vystudovaný učitel jsem měl vždy blízký vztah ke vzdělávání, nicméně až zde na essential college jsem si uvědomil výhody stylu zdejší výuky v maximálním propojení teoretických poznatků s praxí. Vnímám, že práce na EC však rozvíjí nejen posluchače, ale i mě samotného. Neuplyne den, kdy bych při práci s posluchači nebyl obohacen o něco nového. Mým cílem v pozici studijního trenéra je maximální podpora posluchače při praktikování úkolů a uvědomování si svých pokroků.