Jiří Psota #30 | Chybami se člověk učí aneb malá kuchařka toho, „jak to nedělat“.
Co je to kognitivní bias a jak se vyvarovat opakujících se chyb v myšlení, rozhodování či odhadech? V čem tkví riziko přehnaného sebevědomí či optimismu a proč je leckdy lepší napřít síly někam jinam, pokud vidím, že běžím na špatnou stranu? Existuje něco jako zaručený recept na úspěch?
Podnikatel a mentor Jiří Psota má už za sebou pestrou profesní historii. Ve třiceti letech mohl sám sebe označit za zkušeného korporátního harcovníka. V té době si však uvědomil, že práce ve velkých firmách není to, co by ho bezezbytku naplňovalo, neboť chce především tvořit a budovat něco vlastního. Od té doby spoluzaložil šest malých, rychle rostoucích firem s různým zaměřením. Své dosavadní znalosti a zkušenosti dnes koncentruje zejména do společnosti Yieldigo, „malé firmy“ s obratem v řádu milionů eur. Vedle toho se věnuje i mentoringu. V přednášce, kterou obohatil konferenci Ryba smrdí od hlavy, se Jiří Psota zaměřil na nejčastější kognitivní biasy neboli systémové chyby, jež se objevují ve startupech i klasických firmách, a navrch přidal pár myšlenek o podstatných věcech, které vedou k úspěchu. Přednášku o tom, jak se při cestě na vrchol poučit z vlastních chyb, si poslechněte v našem úvodním videopodcastu.
Časová osa:
0:07 Úvod a přivítání hosta.
0:21 Kuchařka toho, „jak to nedělat“.
1:08 Jiří Psota o své profesní historii a podnikatelských aktivitách.
3:08 O firmě Yieldigo.
5:49 Existuje recept na úspěch?
6:45 Kognitivní bias – příklad z druhé světové války s opancéřovanými letadly.
8:07 Potvrzující bias. Příklad z první firmy Jiřího Psoty – nápad s univerzální jízdenkou.
10:56 Příklad biasu přehnaného optimismu.
13:31 Založení investičního fondu – bias při snaze o oživení značky Tuzex.
16:18 Příklad biasu přehnané sebedůvěry.
18:38 Bias status quo (zaseknutí se na místě) – příklad z rodinné firmy.
20:10 Zjednodušující bias – častý problém vyskytující se zejména u Startupů.
21:36 Bias zpětného potvrzení – propadání sebeklamu.
22:32 Problém vytváření produktů, o které nikdo nestojí.
24:32 Péče o zaměstnance a vytváření takových podmínek, aby lidem dávala práce smysl.
26:27 Závěrečná myšlenka: na rozhodnutí je podnikatel vždycky sám a nikdo je za něj neudělá.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.