Michaela Píšková #31 | Jak vybrat ty nejvhodnější zaměstnance do organizace?
Je výběr potenciálních zaměstnanců raketovou vědou? Nebo lépe řečeno, proč jsou některé organizace při selekci úspěšné a přitahují ty nejvhodnější talenty, přičemž jiné si s tím nedokážou poradit? Jak je možné, že kompetentní organizace získají představu o potenciálních kandidátech ještě před tím, než s nimi začnou vést diskusi? Hostem dnešního podcastu Ryba smrdí od hlavy je Michaela Píšková, spoluzakladatelka společnosti NextGenTA, cílící na oblast vzdělávání při náboru a výběru zaměstnanců.
Je náročné hledat, když nevím, co chci
Co když organizace při procesu selekce vybere špatného kandidáta? Tato otázka se nepochybně jeví jako legitimní, zároveň se však nabízí i jiná myšlenka – jak k tomu vůbec mohlo dojít a jak tomu příště předejít? Náš dnešní host srozumitelně ozřejmuje, že v praxi se často jedná o absenci popisu pracovní role, například z pohledu předpokladů, zodpovědností a zejména výsledků, kterých má daný pracovník dosahovat. Dalším často přítomným jevem ve světě náboru je i již zmiňovaný nesprávný výběr zaměstnance. To se nepochybně může stát. Pokud jsme však správný výběr nepodchytili během náborového procesu, je potřeba to napravit skrze efektivně nastavený proces adaptace. Jak je vlastně možné takového stavu v organizaci dosáhnout?
Praktickým vzděláváním k úspěchu na trhu práce
Akvizice talentů je nepochybně jedním z oborů, který se mění (nejen) v závislosti na technologiích, a to jak při hledání, tak při výběru kandidátů. Na druhou stranu však je potřeba dodat, že existují principy, které zůstávají v čase stabilní. Dle našeho hosta se jedná nejen o nutnost porozumět primárně sobě samému, ale taktéž o schopnost při rozhovorech s kandidáty vnímat a naslouchat, zůstat pozorný a nenechat se odvádět vlastními pocity a myšlenkami. Navazujícím krokem pak může být učení technik a specifických otázek, které jsou ověřené praxí, což ve výsledku dává jednotlivci konkurenční výhodu při selekci potenciálních zaměstnanců a výrazně snižuje pravděpodobnost špatného rozhodnutí.
Jak je tedy vlastně možné vzdělávat se v takto širokém spektru kompetencí a kde začít, tak aby to přinášelo chtěné výsledky?
Odpovědi nejen na tyto otázky přináší další ze série zajímavých a inspirativních rozhovorů, které pro vás na essential college a portálu Ryba smrdí od hlavy připravujeme.
Časová osa
0:10 – Přivítání hosta
0:21 – Představení hosta a objasnění smyslu projektu NextGenTA ve vztahu ke vzdělávání organizací v oblasti náboru zaměstnanců.
1:01 – S jakými výzvami se organizace při výběru zaměstnanců do organizace potýkají?
2:11 – Jaké jsou příčiny problémů, kterým organizace při výběru pracovníků čelí?
3:17 – Jaká je role Michaely Píškové v praktickém vzdělávání organizací?
3:49 – Praktické rady a tipy pro lepší poznání a výběr kandidátů na pracovní pozice.
5:23 – Jak může organizace vhodněji popsat roli, kterou hledá?
7:17 – Praktická aplikace popsané role při selekci kandidátů.
8:09 – Jak poznat, že kandidát je vhodný ještě před osobním setkáním?
10:49 – Jaké výsledky organizaci přináší správné nastavení procesu selekce kandidátů?
12:36 – Praktické rady a tipy, jak zlepšit proces selekce v organizaci.
14:55 – Závěrečná slova a rozloučení se s hostem.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.