Vladimír Mařík #34 | O umělé inteligenci, čtvrté průmyslové revoluci i reformě univerzitního vzdělávacího systému
Co je to vlastně technologická revoluce a jakou změnu přináší do našich životů internet a umělá inteligence? Jak využít v rámci robotizace a automatizace výroby lidskou pracovní sílu a najít pro každého zaměstnance nové uplatnění? Lze u nás vytvořit z umělé inteligence fungující průmyslové odvětví? Jak se buduje v tradičním akademickém prostředí špičkové výzkumné středisko? Jak vychovávat světové odborníky a motivovat je k tomu, aby zůstávali u nás a neodcházeli do zahraničí?
Manažer roku 2018 Vladimír Mařík se ve své přednášce na konferenci Ryba smrdí od hlavy zaměřil nejen na budování Českého ústavu informatiky, robotiky a kybernetiky, který znamenal průlom ve způsobu vzdělávání na ČVUT, ale zamyslel se i nad budoucností našeho průmyslu, jenž bezpochyby stojí před mnoha úkoly a výzvami. Více se už dozvíte v úvodním videopodcastu.
Časová osa:
0:08 Přivítání a představení hosta jako manažera roku 2018.
0:21 Vladimír Mařík o sobě a své profesní historii.
1:31 Budování Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
7:38 O řízení složitých technických systémů a řízení lidí.
8:48 O potřebě výroby, její automatizaci a robotizaci.
9:56 Jak předejít během čtvrté průmyslové revoluce nezaměstnanosti a najít pro lidi nové pracovní pozice.
12.12. O ocenění manažer roku a vnímání své manažerské role.
13:11 Co je to vlastně technologická revoluce?
15:08 Jak z umělé inteligence vytvořit průmyslové odvětví?
17:08 O potřebě budování výzkumným center pro umělou inteligenci s fungujícími testbedy.
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.