Beata Vinklárková #49 | O přenesení principů fungování firmy na veřejnoprávní korporaci
Lze principy, kterými se řídí firma, přenést na fungování veřejnoprávní korporace? A jak se změna legislativy a politické garnitury projevuje na jejím fungování? Cílem firmy je zisk, co je cílem veřejnoprávní korporace? Jak přimět úředníky, aby neztráceli entuziasmus v práci? Dnešním hostem je vedoucí odboru krajského úřadu Beata Vinklárková.
Beata Vinklárková pracuje už více jak 10 let v orgánu územně samosprávného celku. Během této doby se z řadového zaměstnance stala vedoucí a aktuálně se vzdělává v manažerském programu ANTARES. Do studia vstoupila, protože hledala rychlé řešení své situace – jak pracovní, kdy se stala vedoucí, na kterou zároveň padala tíha měnící se legislativy, tak i osobní.
Jednou z největších výzev v rámci studia bylo pro Beatu Vinklárkovou přenést si definice z komerčního prostředí do prostředí veřejnoprávní korporace. Zatímco cílem firmy je zisk, cílem veřejnoprávní korporace by podle Beaty měla být dobrá služba pro lidi. Zároveň říká, že je pro ni důležité myšlení v souvislostech a brát ohled na to, že orgán, ve kterém pracuje, je součástí většího celku. Také vyzdvihuje kontinuitu, kterou je potřeba dodržet, i když se mění politická reprezentace. Kontinuita podle ní znamená i navazovat na chyby, přiznat je a představit lidem lepší a efektivnější řešení.
Další velký rozdíl spatřuje Beata ve změnách. Zatímco ve firmě jdou zavádět poměrně rychle, v prostředí veřejnoprávní korporace jejich zavedení nějaký čas trvá. Díky studiu na essential college se naučila správně pojmenovávat současné i minulé situace a vše jí do sebe začalo zapadat. Poznatky ze studia jsou pro ni velmi praktické a hlavně efektivní. Potvrdila si, že hledání smyslu práce by mělo být základním motivem, proč práci vykonávat. Zároveň také lépe rozumí chování lidí v týmu a díky tomu se jí daří své podřízené snadněji motivovat. Současně má velmi dobrý vztah i se svým nadřízeným. Zpětně je velmi ráda, že se do programu zapojila, protože jak sama říká, zůstat na jednom místě znamená čekat, co přijde, zatímco když konáte, tak máte možnost to ovlivnit.
Časová osa:
01:17 Představení Beaty Vinklárkové
04:27 Hlavní rozdíly mezi komerční firmou a veřejnoprávní korporací
07:47 Rozdíl mezi vnímáním úředníků veřejností a tím, co je skutečnost
12:24 Jak neztrácet entuziasmus v práci ve veřejnoprávní korporaci
14:23 Profesní období před započetím studia v programu ANTARES
18:26 Srovnání období před vstupem do ANTARESU se současností
22:08 Hlavní motiv pro vstup do programu
26:19 Kým je teď oproti tomu, kým byla před nástupem do studia
29:00 Co bylo v rámci programu nejjednodušší
31:54 Co bylo v rámci programu nejtěžší
34:50 Zpětná vazba na změny od podřízených
38:28 Zpětná vazba na změny od nadřízených
42:17 Poselství zájemcům o osobnostní rozvoj a studium
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.