Jana Havránková #52 | O změnách ve firmě, o nezájmu vedení i o nových začátcích
Jak lze změnit zaběhnuté pořádky, nastavit celý systém nových pravidel a firmu díky tomu posunout kupředu? Své o tom ví Jana Havránková, která poznatky z manažerského programu ANTARES uplatnila v poměrně krátké době ve firmě, kde působila, a to i přes malý zájem vedení společnosti.
Jana Havránková je absolventkou ročního intenzivního programu ANTARES – Zorganizuj si svou firmu za 1 rok. Jak sama říká, ráda zjišťuje své limity, a proto se rozhodla zapsat se do studia a rozšířit si obzory. V průběhu svého vzdělávání působila na manažerské pozici v obchodně-výrobní společnosti střední velikosti, následně se ale rozhodla firmu opustit a dál zužitkovávat získané vědomosti.
Přiznává, že zpočátku se ve studiu trochu ztrácela. Postupem času s tím, jak zaváděla jednotlivé kroky uvnitř firmy do praxe, jí do sebe ale začalo vše zapadat. Přirovnává to ke svému oblíbenému filmu Pulp Fiction, kde jsou na začátku jednotlivé historky a až na konci divák zjistí, o čem film vlastně je.
Velká výzva od samého začátku
Hned na počátku stála před nesnadným úkolem – bylo potřeba definovat vize a smysl firmy, které do té doby chyběly. Snažila se tedy spolupracovat s vedením, ale protože od něj odpověď nedostala, určila si alespoň vize svého oddělení.
Zároveň zdůrazňuje, že při zavádění změn je zásadní průběžná komunikace s nadřízenými. Vždy si myslela, že nejdůležitější je až prezentace výsledku, ale v průběhu vzdělávání změnila názor. Zprvu se tedy vedení do připravovaných kroků nesnažila zatáhnout, ale uznává, že to byla chyba. Dodává, že vždy je nutné probírat změny jak s lidmi, kterých se budou týkat, tak i s nadřízenými, protože je pak vše mnohem snazší a uchopitelnější pro všechny.
Firma se změnila k lepšímu
V průběhu programu se Janě podařila celá škála kroků, které zefektivnily fungování společnosti. Popsala nové role, vytvořila adaptační plán pro nováčky a zmiňuje i sepsání návodů a postupů pro práci.
I když z firmy nakonec odchází, je přesvědčená, že vytvořila systém, který bude dále fungovat. I tak si ale myslí, že je důležité, aby firma měla člověka, který nabyté vědomosti umí nejen teoreticky, ale i prakticky. Jak ale říká, může to být těžké pro někoho, kdo vzděláváním v programu neprošel. Proto firmě nabídla své konzultace.
Získané znalosti uplatňuje dál
Podle Jany vás vzdělání vždy posune vpřed a dá vám nadhled. Proto už se těší do nového zaměstnání, kde bude opět měnit zaběhnuté pořádky a zužitkovávat získané vědomosti z programu. Budoucím účastníkům radí, ať se nebojí a do studia se přihlásí, protože se po jeho absolvování budou cítit mnohem svobodnější a bude se jim lépe žít.
Časová osa:
00:45 Představení Jany Havránkové
02:21 Jaký efekt měly poznatky získané ze studia na firmu
03:50 Jaké byly největší výzvy v programu
06:31 Chyby, kterých se zprvu dopustila
08:44 Proč sdílet s vedením firmy jednotlivé změny
12:20 Konkrétní kroky, které se podařilo zavést do praxe
17:11 Jak vnímá přenositelnost vědění na druhé
20:35 Co jí absolvování studia dalo
25:35 Závěrečné poselství
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.

Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.